Świat Palaczy ZIELONE NEWSY

Marihuana PGR – jak rozpoznać, fakty i mity.

Marihuana PGR - jak rozpoznać

Marihuana PGR – jak rozpoznać susz, który może mieć negatywny wpływ na zdrowie użytkownika? Jest to jeden z tych tematów, który tak bardzo obrósł mitami, że znalezienie rzetelnych informacji na ten temat graniczy z cudem. Nawet na teoretycznie fachowych portalach konopnych znajdziecie niemal same nieprawdziwe informacje na ten temat. Z czego to wynika oraz jak rozpoznać susz faktycznie uprawiany na szkodliwych dodatkach? Tego dowiesz się z artykułu.

Marihuana PGR – jak rozpoznać, fakty i mity.

PGR czyli Plant Growth Regulators – Regulatory Wzrostu Roślin to substancje, które produkują rośliny. Odpowiadają one za szereg reakcji zachodzących w roślinach, ale także np. za wielkość kwiatów / owoców, ich aromat, odporność na pleśń etc.

W przypadku uprawy roślin konopi, rośliny produkują takie hormony jak m.in te najbardziej znane czyli:

-auksyny, które sterują wzrostem rośliny oraz m.in informują ją, która jej część ma najlepsze warunki do wzrostu.

-gibereliny, które m.in. wspierają kwitnienie i rozwój owoców, aby były jak największe, pomagają też w kiełkowaniu nasion.

-cytokininy, które promują podział komórkowy czyli mówiąc inaczej – rozrost rośliny, stosowane głównie przy wegetacji roślin

O ile są to substancje występujące naturalnie to znajdziemy także PGR w wersjach syntetycznych, których farmerzy i rolnicy używają na swoich uprawach w różnych celach, mających powiększyć plony i poprawić ich jakość.

Zdarza się, że sztuczne PGR są stosowane także przy uprawie konopi, co budzi wiele kontrowersji ze względu na możliwe szkodliwe działanie niektórych substancji w tej grupy.

Marihuana PGR jest produktem, którego lepiej nie konsumować ze względu na stosowane podczas uprawy szkodliwe syntetyczne regulatory wzrostu.

Ale jak rozpoznać czy mamy do czynienia z suszem PGR czy wysokiej jakości marihuaną?

Tu pojawia się problem gdyż zdecydowana większość materiałów na ten temat to nieprawdy powtarzane przez kolejnych „redaktorów”. Do tego z czego wynika powielanie nieprawdy dojdziemy za chwilę.

Oto jeden z najpopularniejszych i totalnie nieprawdziwy w przekazie obrazek pojawiający się w dyskusji na temat marihuany PGR, który został niedawno opublikowany w najstarszym polskim portalu konopnym – faktykonopne.pl

Marihuana PGR - jak rozpoznać
źródło: faktykonopne.pl

Struktura kwiatów jest chyba najczęstszą bzdurą w kwestii szkodliwych dodatków do konopi. Mit o strukturze kwiatów mówi, że jeżeli kwiat konopi jest twardy i zbity niczym małe kamyki (susz po prawej) – to jest to marihuana PGR. Natomiast jeżeli kwiaty są względnie „luźne” i miękkie (susz po lewej) to jest to susz z roślin bez dodatków PGR.

Oczywiście jest to nieprawda i trzeba być kompletnym amatorem w kwestii marihuany żeby powtarzać takie tezy. Prawda jest taka, że oba te kwiatostany mogą być najwyższej jakości marihuaną lub najgorszej jakości kwiatami z upraw z dodatkami PGR.

ZAPAMIĘTAJ – po wyglądzie oraz strukturze kwiatów nie da się określić czy jest to susz PGR czy nie!

Struktura kwiatów zależy przede wszystkim od uprawianej genetyki, a w drugiej kolejności obróbce kwiatostanów (trym).

Kolejną regularną nieprawdą w tej kwestii jest nienaturalny zewnętrzny wygląd suszu, który ma wskazywać na szkodliwe dodatki. To także jest nieprawda i po raz kolejny przypominam, iż nie da się rozpoznać suszu PGR po wyglądzie zewnętrznym suszu!

To, że kwiaty wyglądają nieco nienaturalnie, mają jakby pościskane trichomy, a struktura kwiatostanu jest jakby gładka i zbyt regularna wynika w znacznej większości przypadków nie ze złych dodatków lecz ze sposobu trymowania, przechowywania oraz transportu – nie raz przez pół świata.

Trymowanie – susz na dużych obiektach ma przeważnie dwa etapy trymowania, czyi pozbywania się zbędnych części rośliny, głównie liści i małych listków. Najpierw kwiaty trafiają do maszyny trymującej. I to właśnie te maszyny wpływają na regularny i gładszy zewnętrzny wygląd kwiatów. Następnym etapem jest ręczne usunięcie najdrobniejszych pozostałości liści. Najpierw bęben maszyny trymującej, następnie ręce pracownika – te zabiegi mają wpływ na ostateczny wygląd suszu marihuany, który trafi do sprzedaży.

Przechowywanie – gotowy i otrymowany susz pakowany jest przeważnie w worki próżniowe, gdzie całość jest mocno ściskana w procesie odessania powietrza z opakowania. To sprawia, że kwiaty się ściskają oraz po jakimś czasie przybierają kształt określany jako „marihuana PGR”.

Transport – oczywiście susz jest transportowany także w hermetycznych opakowaniach którymi się operuje, przenosi, przerzuca i tak przez pół świata – próżniowe pakowania oraz sposób kontrabandy mocno wpływają na kształt kwiatów)

Kolejny mit na temat marihuany PGR to duża liczba pomarańczowych włosków na kwiatostanach. 

To oczywiście także kompletna bzdura gdyż to ile roślina wypuści „włosków” na kwiatach jest zależne od jej genetyki. Istnieją odmiany bardzo bogate we wspomniane „włoski” takie jak np. Orange Bud, którego nazwa pochodzi właśnie od bardzo dużej ilości włosków, które po uzyskaniu dojrzałości robią się pomarańczowo-brązowe, bez dodatków sztucznych PGR.

Nie jest też prawdą, że „chemiczny” aromat i smak suszu oznacza susz zanieczyszczony. Pewne odmiany mają taki profil terpenowy, że na myśl przychodzi coś „chemicznego” mimo, że mamy do czynienia z wysokiej jakości produktem.

Będąc wyposażonym w nieprawdziwe informacje na temat marihuany PGR możesz mieć sytuację, gdy całkowicie niepotrzebnie zrezygnujesz ze spożycia bardzo wysokiej jakości produktu, który wg. powtarzanych mitów będzie wg. ciebie suszem nie wartym uwagi.

Jak zatem rozpoznać susz, którego lepiej nie konsumować?

Marihuana PGR – jak rozpoznać po zapachu…

Zapach może nam już co nieco zasugerować i pomóc określić czy mamy do czynienia z suszem PGR. Ale mówimy o aromacie wewnątrz kwiatów. Jeżeli mamy susz, który z zewnątrz wygląda bardzo dobrze i pachnie jak należy to po rozkruszeniu lub zmieleniu suszu w młynku – jego zapach powinien stać się bardzo intensywny. W przypadku suszu PGR w zdecydowanej większości kwiatostan po rozdrobnieniu będzie pachniał wręcz słabiej niż przed pokruszeniem go. Susz PGR potrafi mieć sporo terpenów na zewnętrznej warstwie, niestety w środku kwiatów jest ich już znacznie mniej.

…wyglądzie…

Jeżeli chodzi o wizualną weryfikacje, to tak jak już wspominałem wyżej, nie da się określić na podstawie wyglądu zewnętrznego czy susz jest dobrej jakości czy też nie. Można to natomiast łatwo stwierdzić po wnętrzu kwiatu gdy go skruszymy bądź zmielimy w młynku. Normalny susz w środku ma tę samą kolorystykę co na zewnątrz, susz PGR w środku kwiatów jest znacznie jaśniejszy, jak by produkował znacznie mniej chlorofilu.

…oraz działaniu

Marihuana PGR będzie też dość słabo i krótko działała. Jeżeli masz do czynienia z suszem, który spełnia powyższe wymogi suszu PGR, a do tego działa krótko i stosunkowo słabo – zapewne masz do czynienia z zanieczyszczonym towarem.

Skąd tak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat?

Media konopne na całym świecie to w dużej mierze projekty komercyjne, dla których liczy się głównie ruch na stronie, aby ten ruch utrzymać należy regularnie publikować treści. Niestety wielu „redaktorów” tych mediów zna się na SEO i budowaniu zasięgów, ale niestety często nie mają nawet elementarnej wiedzy o konopiach i marihuanie.

Dlatego, nie mając takiej wiedzy zwyczajnie przepisują i edytują treści już dostępne, których niestety ze względu na brak wiedzy nie są w stanie zweryfikować zatem uznają je za prawdziwe i publikują u siebie. Skala zjawiska jest ogromna.

Mało tego, często nieprawdziwe informacje pojawiają się na stronach poważnych i topowych firm z rynku nasion, nawozów itp. Ilość kompletnych bzdur na stronach największych konopnych firm świata to spory problem powodujący dezinformację. Wszystko to wynika z tego, że te strony nie są prowadzone przez osoby związane z konopiami lecz przez specjalistów od stron WWW oraz SEO. Osoby te nie znają się natomiast na konopiach, dlatego publikują zlepek bzdur znalezionych w sieci bo celem ich tekstów jest wypozycjonowanie strony danej firmy pod kątem SEO, a nie rzetelna treść.

Przeczytaj też: Legalizacja marihuany w Czechach mocno zwolniła, nie powstaną kluby konopne ani komercyjny rynek

Marihuana PGR – jak rozpoznać, fakty i mity.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać