Świat Medycznej Marihuany ZIELONE NEWSY

Wzrośnie VAT na medyczną marihuanę – zapowiada Ministerstwo Finansów

VAT na medyczną marihuanę

Wzrośnie VAT na medyczną marihuanę, informacje płynące z Ministerstwa Finansów nie są optymistyczne dla osób korzystających z medycznego suszu. Na chwilę obecną medyczne konopie obłożone są podatkiem VAT na poziomie 8%, teraz jednak stawka ta ma wzrosnąć i to znacznie. Oto więcej informacji.

Wzrośnie VAT na medyczną marihuanę – zapowiada Ministerstwo Finansów

Sprzedaż medycznej marihuany w Polsce regularnie wzrasta. W pierwszym roku faktycznej sprzedaży suszu w aptekach, sprzedano go ok. 33 kg. Był to rok 2019, w roku 2023 sprzedano natomiast 2,6 tony suszu (nie było to 4,6 tony jak podają wszelkie konopne i nie konopne media – przeczytasz o tym T U T A J.

Na chwile obecną medyczna marihuana opodatkowana jest stawką VAT na poziomie 8%. Jednak jak informuje resort finansów – wkrótce może się to zmienić, a stawka VAT ma zostać podniesiona do 23%.

Objęcie podstawową stawką podatku VAT dostawy wyrobów z konopi siewnej (Cannabis sativa) – do palenia lub do wdychania bez spalania (zmiana treści poz. 9 załącznika nr 3 do ustawy o VAT). Obecnie konopie siewne (w tym susz) klasyfikowane w pozycji Nomenklatury scalonej CN 1211 są opodatkowane stawką VAT w wysokości 8 proc. na podstawie poz. 9 załącznika nr 3 do ustawy o VAT. Ponieważ brak jest uzasadnienia do stosowania w odniesieniu do tego typu towarów preferencji w VAT, zasadnym jest podwyższenie stawki tego podatku dla dostawy takich towarów z 8 proc. do 23 proc.

– czytamy w komunikacie resortu finansów.

Stawka VAT dla leków wynosi zazwyczaj 8%. Z jakich powodów zatem resort finansów uznał, aby znacznie podnieść podatek VAT na medyczna marihuanę? Czy ma to związek z ostatnim zamieszaniem wokół recept wystawianych na medyczne konopie? Czy ktoś uznał, iż skoro lekarze mówią, że wg. nich nawet do 90% użytkowników marihuany z apteki stosuje ją w celach rekreacyjnych?

Tego póki co nie wiemy, jednak takie decyzje nie biorą się znikąd.

Kiedy podwyżka wejdzie w życie? Czy zostanie w całości przerzucona na pacjentów poprzez podwyżki cen suszu? Czy producenci, dystrybutorzy oraz apteki będą w stanie zrezygnować z części zysku na rzecz utrzymania obecnych cen, które i tak są niemałe (średnio 70 zł. za gra medycznej marihuany w roku 2023)? Czy środowiska pacjentów MM zaprotestują?

Poinformujemy jak tylko pojawią się odpowiedzi na te i inne pytania w tym temacie.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać