Świat Prawa i legalizacji ZIELONE NEWSY

Prezydent Meksyku proponuje dekryminalizację narkotyków

prezydent meksyku

Prezydent Meksyku nazwał trwająca obecnie prohibicję „niezrównoważoną” i zaproponował szeroką rozumianą politykę dekryminalizacji narkotyków, w tym oczywiście marihuany. Miało by to być częścią „Narodowego Planu Rozwoju” jego administracji, który został opublikowany w zeszłym tygodniu.

Prezydent Meksyku, Andrés Manuel López Obrador (AMLO) i członkowie jego administracji często i nie od dziś mówią o likwidacji kar kryminalnych za niektóre „przestępstwa” narkotykowe. Proponuje też przekierowywanie osób cierpiących na uzależnienie do programów leczenia. Dokładnie to zostało zaproponowane w nowym planie, który został przedłożony Kongresowi Narodowemu.

„W kwestii środków odurzających strategia prohibicji jest już nie do obrony, nie tylko ze względu na przemoc spowodowaną przez jej słabe wyniki w zakresie zdrowia publicznego. W większości krajów, w których została zastosowana, strategia ta nie przełożyła się na zmniejszenie konsumpcji”.


-słyszymy od prezydenckiej administracji, która dodaje:

„Co gorsza, model prohibicji nieuchronnie kryminalizuje konsumentów i zmniejsza ich szanse na reintegrację społeczną i rehabilitację. Wojna z narkotykami nasiliła problem zdrowia publicznego reprezentowany przez substancje obecnie zakazane, niebawem stanie się kryzysem bezpieczeństwa publicznego ”.

Dokument mówi, że nadszedł czas, aby „zrezygnować z twierdzenia”, że uzależnienie można zwalczać poprzez zakazy i zamiast tego należy „oferować leczenie detoksykacyjne” osobom uzależnionym „pod nadzorem medycznym”. Dokument wzywa też do przekazania pieniędzy, które są obecnie wykorzystywane do egzekwowania przepisów antynarkotykowych na wykorzystanie ich do finansowania programów leczenia.

„Jedyną realną możliwością obniżenia poziomu konsumpcji narkotyków jest zniesienie zakazu”

– stwierdza dokument.

Sugeruje również zapewnienie konsumentom możliwości „zakupu na receptę”, wskazując na pewną formę legalnej dystrybucji obecnie zakazanych leków.

Jednoznaczne poparcie dla nowego, liberalnego podejścia do polityki antynarkotykowej w zakresie redukcji szkód jest znaczące, a jeśli zostanie przełożone na prawodawstwo, odstawi Meksyk daleko od jego amerykańskiego sąsiada, który nadal karze więzieniem dużą liczbę ludzi za przestępstwa związane z narkotykami i opiera się programom takim jak bezpieczne miejsca konsumpcji.

Jednak administracja Meksyku zaznaczyła, że ​​omówi plany w „negocjowalny sposób” z rządem USA i ONZ, które utrzymuje w mocy traktaty, zabraniające państwom członkowskim wdrażania niektórych polityk reformy narkotykowej.

W interesie bezpieczeństwa publicznego Meksyk musi zakończyć wojnę z narkotykami i przyjąć strategię zapobiegania i leczenia w walce z uzależnieniem od narkotyków

-powiedział rząd.

Plan rozwoju stwierdza również, że ważne jest stworzenie „zrównoważonych alternatyw ekonomicznych” dla osób, których źródła utrzymania opierają się na obecnie nielegalnym rynku narkotyków. Czyli rozwiązanie problemu narkotyków jest bardzo kompleksowe.

Jak zauważył El Heraldo de Mexico, Krajowy Ruch Odnowy Lópeza Obradora kontroluje obie izby prawodawcy, a zatem nie można wykluczyć, że ustawodawcy mogą podjąć działania następcze, aby propozycje prezydenta stały się rzeczywistością w nadchodzącym roku.

W międzyczasie, chociaż marihuana najprawdopodobniej zostanie włączona do ekspansywnej propozycji dekryminalizacji narkotyków Lópeza Obradora, administracja również osobno opowiedziała się za legalizacją i regulacją konopi. Przed zostaniem ministrem spraw wewnętrznych, Olga Sanchez Cordero wprowadziła ustawodawstwo legalizacyjne jako senator, a jej projekt ustawy jest nadal rozpatrywany w Kongresie.

Po orzeczeniu Sądu Najwyższego Meksyku, który uznał zakaz posiadania i konsumpcji marihuany za użytek osobisty za niezgodny z konstytucją, rząd otrzymał październikowy termin na wprowadzenie odpowiednich zmian w ustawach federalnych.

Julio Ramón Menchaca Salazar, szef senackiej komisji sprawiedliwości, powiedział, że izba „skorzysta” z letniej sesji, by wspólnie uzyskać ostateczny projekt ustawy o legalizacji.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać