Świat Medycznej Marihuany ZIELONE NEWSY

Polska medyczna marihuana co raz bliżej – wydano pozwolenie na uprawę

Polska medyczna marihuana

Polska medyczna marihuana co raz bliżej – wydano pozwolenie na uprawę konopi indyjskich przeznaczonych na medyczny susz. Co to oznacza dla pacjentów? Czy produkt wytwarzany w Polsce będzie tańszy od tych sprowadzanych z zagranicy? Oto więcej informacji.

Polska medyczna marihuana co raz bliżej – wydano pozwolenie na uprawę

Na profilu LinkedIn firmy Food & Pharma Legal pojawiła się informacja o wydanym pozwoleniu na uprawę konopi innych niż włókniste czyli konopi indyjskich.

„Z radością informujemy, że Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) udzielił na rzecz naszego klienta zezwolenia na uprawę konopi innych niż włókniste. Dzięki świetnemu przygotowaniu merytorycznemu instytutu oraz dobrej współpracy z klientem w toku procedury, GIF w krótkim terminie wydał zezwolenie”

-informuje Food & Pharma Legal

Będzie to pierwsza taka produkcja w naszym kraju. Na jej uruchomienie czeka wielu pacjentów, którzy liczą na to, że produkcja krajowa pozwoli obniżyć cenę leku dla pacjenta w aptece. Niestety, wielu pacjentów korzystających z medycznej marihuany uwierzyło pewnym politykom, którzy swego czasu robili na tym temacie politykę udając, że zależy im na dobru pacjentów. Wielokrotnie powtarzano wtedy, że koszt produkcji medycznej marihuany to ok 3 do 5 zł za gram a jej wysoka cena w aptece to efekt bardzo kosztownego transportu suszu do Polski, który stanowi większość ostatecznej ceny produktu.

Większość tego co mówili na ten temat politycy (głównie Lewicy) to bzdury pod publiczkę, a faktyczny koszt transportu suszu z zagranicy to ok 5 groszy za gram. To z czego wynika cena medycznej marihuany jest opisane m.in. w naszym artykule T U T A J.

Prawda jest taka, że produkcja medycznej marihuany jest znacznie droższa niż przedstawiali to politycy. Przede wszystkim dlatego, że jest to produkcja w standardach medycznych, co ma znaczny wpływ na koszt takiej produkcji. I nie ma większego znaczenia gdzie jest wytwarzana o ile nie jest to region świata gdzie np. energia elektryczna jest bardzo tania. Oprócz kosztów produkcji na cenę ostateczną składają się także podatki, marża hurtowni oraz apteki – wszystko to sprawia, że ciężko jest zejść z pewnego pułapu ceny regularnej. Medyczna marihuana to produkt jak wiele innych i jego producenci oraz dystrybutorzy chcą na nim zwyczajnie zarobić skoro go produkują i dystrybuują, co jest jak najbardziej zrozumiałe.

Pacjenci muszą się liczyć z tym, że ceny polskiego suszu będą utrzymywać się na poziomie obecnych cen suszu zagranicznego. Najbardziej realny scenariusz to cena regularna ok 50-60 zł. za gram suszu z Polskich upraw.

Kiedy susz z polskich upraw trafi do aptek?

Na to pytanie odpowiedzieć bardzo ciężko, co wynika z kilku zmiennych. Jedną z nich jest np badanie stabilności gotowego produktu, która może trwać od 3 do 12 miesięcy, a od tego ile będzie trwać – zależy data przydatności do spożycia danej partii. Partia, której badanie stabilności trwało 3 miesiące otrzyma termin przydatności właśnie na 3 miesiące, analogicznie partia, której badanie stabilności trwało 12 miesięcy otrzyma termin przydatności na kolejne 12 miesięcy.

Pamiętać należy, że sama produkcja jeszcze nie wystartowała jednak producent z pewnością dołoży wszelkich starań, aby stało się to jak najszybciej. Naszym zdaniem trzecia kwarta 2025 to najwcześniejszy możliwy termin, jednak może być to znacznie później. Jak tylko pojawią się wstępne informacje na ten temat będziemy je przekazywać na bieżąco.

Pierwsze takie pozwolenie wydano już wiele miesięcy temu innemu podmiotowi, który jednak z produkcji się wycofał. Z naszych informacji wynika, że obecnie nie ma takiej obawy, że produkcja zostanie wstrzymana.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać