Świat Prawa i legalizacji ZIELONE NEWSY

Irlandia: Komitet ds. narkotyków wzywa do legalizacji zioła i innych zabronionych substancji

Irlandia: Komitet ds. narkotyków

Irlandia: Komitet ds. narkotyków wzywa do legalizacji zioła i innych zabronionych substancji. Komisja została utworzona kilka miesięcy temu w celu udzielenia odpowiedzi na 36 zagadnień związanych z narkotykami, które przedstawiło Zgromadzenie Obywateli. Końcowy raport zawiera 59 zaleceń w tym zakończenie stygmatyzacji osób używających konopi oraz ich legalizację na zasadach non-profit. Poważna debata na ten tema trwa w Irlandii od początku roku. Oto więcej informacji.

Irlandia: Komitet ds. narkotyków wzywa do legalizacji zioła i innych zabronionych substancji.

Na początku bieżącego roku irlandzcy ustawodawcy rozpoczęli poważną debatę i rozważania w kwestii zaprzestania karania za marihuanę. Jednak politycy, zanim podejmą jakąkolwiek decyzję, postanowili zapytać, co na ten temat uważają przedstawiciele obywateli. Dlatego powołano Zgromadzenie Obywateli ds. Używania Narkotyków, które miało za zadanie  przegląd irlandzkich przepisów dotyczących narkotyków oraz wydać opinię co i w jaki sposób wg. nich należy zmienić.

Poseł Gino Kenny z partii People Before Profit stwierdził w tym okresie, iż prowadzona przez dekady polityka prohibicji „stygmatyzuje, marginalizuje i kryminalizuje nie tylko jednostki, ale także społeczności w całym kraju”.

Powiedział też, że jeśli rząd przyjmie rekomendację komisji obywatelskiej, „możemy zmienić kurs, możemy ratować ludzkie życia i uwolnić ludzi spod jurysdykcji wymiaru sprawiedliwości”.

Połączony Komitet ds. Narkotyków

Wtedy też irlandzki rząd postanowił odłożyć decyzję w tej kwestii o dziewięć miesięcy, bo tyle własnie czasu dostał Połączony Komitet ds. Narkotyków, aby wydać opinie na 36 zadanych zagadnień związanych z liberalizacją prawa.

Opublikowany we wtorek nowy raport jest wynikiem pracy Wspólnego Komitetu ds. Narkotyków Oireachtas, który został powołany w celu rozważenia kwestii legalizacji marihuany i innych kwestii polityki narkotykowej po opublikowaniu w styczniu raportu komisji obywatelskiej, w którym zalecono szeroką dekryminalizację narkotyków  i wdrożenie programów ograniczających szkody.

Ogólny wydźwięk przedstawionego raportu to całkowita zmiana podejścia do marihuany oraz innych używek.

Większość z 59 zaleceń specjalnego komitetu koncentruje się na zmianie podejścia do kwestii narkotyków z paradygmatu kary i stygmatyzacji na paradygmat zdrowia i redukcji szkód. To sedno pierwszych sześciu zaleceń przedstawionych w raporcie komitetu, który zawiera ustalenia, że ​​„stygmatyzacja używania narkotyków i zawstydzanie osób je stosujących są źródłem znacznej szkody” i że „celem polityki narkotykowej powinno być zmniejszenie szkód i wyeliminowanie stygmatyzacji”.

W tym celu, jak czytamy w raporcie „dekryminalizacja posiadania na własny użytek powinna dotyczyć w równym stopniu wszystkich nielegalnych narkotyków”. I chociaż „ludziom należy zaoferować wszelkie niezbędne wsparcie i zasoby zdrowotne, nikt nie powinien być kryminalizowany za nieskorzystanie z interwencji wspierającej”.

Jeśli chodzi o marihuanę, komisja wzywa urzędników ds. zdrowia oraz przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości do „przeprowadzenia szeregu badań nad tym, w jaki sposób regulowany rynek narkotyków mógłby funkcjonować w Irlandii, zaczynając od konopi indyjskich, oraz w jaki sposób Irlandia może uwzględnić i wdrożyć wnioski z innych jurysdykcji, które podjęły pozytywne kroki w tym zakresie”.

W raporcie wskazano także, że kraj powinien rozważyć reformy „ze szczególnym uwzględnieniem Hiszpanii, Malty czy Niemiec w zakresie rozwoju irlandzkiego rynku marihuany regulowanego non-profit”.

Pojawiło się także wezwanie do rozszerzenia krajowego programu marihuany medycznej, „aby zapewnić większej liczbie osób dotkniętych przewlekłymi chorobami dostęp do marihuany w sytuacjach, w których inne metody leczenia nie przyniosły ulgi w objawach”.

Oczywiście jest jeszcze wiele do przeanalizowania, ale biorąc pod uwagę pracę wykonaną przez Komitet i Zgromadzenie Obywateli, jasne jest, że panuje zgoda co do tego, że kryminalizacja i ściganie za używanie narkotyków na własny użytek to marnotrawstwo pieniędzy i jest bardzo szkodliwe dla każdego skazanego

– powiedział w oświadczeniu szef komitetu.

Dodał też, że: „nie ma żadnego usprawiedliwienia dla nowego rządu, który twierdzi, że kwestie dekryminalizacji narkotyków do użytku osobistego nie zostały należycie omówione. Zarówno Zgromadzenie Obywateli, jak i Wspólny Komitet ds. Używania Narkotyków Oireachtas przyjrzały się temu problemowi szczegółowo”.

Premier Irlandii Leo Varadkar powiedział ustawodawcom na początku tego roku, że zgadza się, że prohibicja nie działa , o czym świadczą okresy prohibicji w Irlandii, które doprowadziły do ​​powstania nielegalnego rynku „nieczystych” produktów alkoholowych.

„Moim zdaniem używanie i niewłaściwe używanie narkotyków przez jednostki powinno być postrzegane przede wszystkim jako problem zdrowia publicznego, a nie kwestia wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych. Z pewnością uważam, że zawstydzanie ludzi, obwinianie ich i kryminalizowanie nie jest skuteczną polityką”.

– powiedział wtedy Varadkar.

Cały raport znajdziesz T U T A J

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać