Świat Prawa i legalizacji ZIELONE NEWSY

Dekryminalizacja marihuany w Polsce – 7 listopada Sejm rozpatrzy projekt

Dekryminalizacja marihuany w Polsce

Dekryminalizacja marihuany w Polsce – 7 listopada Sejm rozpatrzy projekt. Będzie to miało miejsce podczas Komisji Sejmowej zaplanowanej właśnie na czwartek. Za petycję w tej sprawie oraz projekt ustawy odpowiada Przemysław Zawadzki przy wsparciu stowarzyszenia Wolne Konopie. Projekt zakłada depenalizację posiadania do piętnastu gramów suszu oraz uprawę jednej rośliny konopi indyjskich na własne potrzeby. Projekt będzie przedstawiał poseł Marcin Józefaciuk. Czy jest szansa, że Polska dołączy do światowego trendu liberalizacji prawa konopnego? Oto więcej informacji.

Dekryminalizacja marihuany w Polsce -7 listopada Sejm rozpatrzy projekt

W kwietniu (4.20) tego roku Przemysław Zawadzki złożył petycję wraz z projektem ustawy zakładającym depenalizację posiadania do piętnastu gramów marihuany oraz uprawę jednej rośliny konopi indyjskich na własne potrzeby. W maju natomiast projekt „15g + 1 krzak” został przez Marszałka Sejmu skierowany do Komisji do Spraw Petycji.

To właśnie ta komisja zdecyduje czy całość odrzucić czy może jednak warto się nad projektem pochylić.

Podczas zaplanowanej na czwartek komisji, petycję wraz z projektem przedstawiał będzie Poseł Marcin Józefaciuk (PO).

Projekt zakłada, że posiadanie do 15 gramów marihuany oraz uprawa jednego krzaka konopi nie będą już traktowane jako przestępstwa kryminalne. Posłowie zaangażowani w sprawę, w tym przedstawiający projekt Marcin Józefaciuk, zaznaczają, że takie rozwiązanie mogłoby nie tylko zmniejszyć obciążenie sądów i policji, ale też być krokiem w stronę traktowania zioła podobnie do innych legalnych używek – tytoniu i alkoholu. 

Na mediach społecznościowych Przemysława Zawadzkiego czytamy:

„Panie pośle, użytkownicy zioła to dziś jedna z największych (ok 3 mln) i najbardziej dyskryminowanych grup społecznych w Polsce. Traktowanie ich na równi z gwałcicielami, oszustami i złodziejami jest kosztowne (to 10% wszystkich przestępstw kryminalnych), nieskuteczne (spożycie nie spada mimo restrykcyjnej polityki nark*tykowej) i przede wszystkim niemoralne, bo czym różni się ktoś kto zapali sobie dziś wieczorem jointa od kogoś kto przechyli kieliszek? Z kolei problem osób uzależnionych, to problem społeczny i zdrowotny, a nie kryminalny. Jak można karać chorych ludzi?”

I trudno się z tym nie zgodzić.

Czy dekryminalizacja marihuany w Polsce jest w obecnej chwili możliwa? Patrząc na światowy trend pro legalizacyjny wydawałoby się, że karanie za przysłowiowego jointa to w obecnych czasach coś, co nie powinno mieć miejsca. Jednak polityka ma tek wiele zawiłości, że ciężko jest w obecnej chwili cokolwiek przewidzieć.

Stosunkowo niedawno bo pod koniec sierpnia informowaliśmy o poparciu wydziału ds. uzależnień w ministerstwie zdrowia właśnie dla depenalizacji posiadania i uprawy konopi indyjskich na własne potrzeby. Co ciekawe pisaliśmy wtedy o zgodzie na 25 gramów oraz 4 rośliny na własny użytek. Więcej na ten temat przeczytasz T U T A J.

W zeszłym lipcu natomiast, przedstawiciele WK spotkali się także z wiceministrem rolnictwa Michałem Kołodziejczakiem, który zadeklarował, iż także popiera zmiany.

Czy zatem projekt zakładający totalnie minimalne ilości tj. 15 gramów posiadanego suszu oraz 1 roślinę konopi indyjskich ma szanse powodzenia skoro ostatnio mamy w tej sprawie tyle pozytywnych sygnałów? No właśnie niekoniecznie. Polityka taka już jest.

Ciężko się jednak oprzeć wrażeniu, że jesteśmy na właściwym peronie, teraz trzeba tylko wsiąść do pociągu zwanego liberalizacja prawa konopnego, który się niestety spóźnia.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać