Spółka CanPoland, pierwszy polski producent medycznej marihuany, poinformowała niedawno o swoich najbliższych planach. Najpierw Crowdfunding, a następnie debiut na giełdzie New Connect w 2022 r. Jednak pewne podane do publicznej wiadomości informacje wywołały w środowisku konopnym lekką konsternację, przede wszystkim chodzi o zapowiedź wytwarzania medycznej marihuany pod Łodzią. Problem w tym, że w Polsce nie można uprawiać konopi indyjskich nawet do celów medycznych. Tłumaczymy w czym rzecz.
CanPoland – pierwszy polski producent medycznej marihuany
Spółka CanPoland ogłosiła swoje plany na najbliższe miesiące. Już dziewiątego lutego rusza akcja Crowdfunding’owa, natomiast w przyszłym roku CanPoland chce zadebiutować na giełdzie New Connect. Nie to natomiast wywołało największe poruszenie w branży konopnej, największe zdziwienie wywołało przekazanie przez spółkę informacji mówiącej, że już wkrótce będzie ona wytwarzała w Polsce medyczną marihuanę. Zdziwienie było oczywiście uzasadnione gdyż w naszym kraju nie można uprawiać konopi indyjskich nawet na potrzeby medyczne.
Czym zatem będzie się zajmowała spółka i jak będzie wyglądało wytwarzanie medycznej marihuany pod Łodzią?
Wszystko rozbija się o nomenklaturę stosowaną w procesie produkcji środków farmaceutycznych. CanPoland będzie w rzeczywistości sprowadzać susz konopi innych niż włókniste od zagranicznych podmiotów w opakowaniach zbiorczych, a następnie przy użyciu najnowszych technologii oraz w określonym reżimie CanPoland będzie przepakowywać susz do docelowych opakowań, które następnie trafią do hurtowni i aptek. Formalnie proces przepakowania określony jest jako „wytwarzanie surowca farmaceutycznego” i tego określenia musi trzymać się spółka.
Nie jest to zatem wprowadzanie w błąd czy jak to niektórzy sugerowali „zwykłe oszukiwanie inwestorów” lecz kwestia procedur i przepisów, których należy się trzymać, aby minimalizować wszelkie ryzyko, które w tej branży jest spore.
Spotykam się niekiedy z pytaniami, jak nazwać proces porcjowania konopi innych niż włókniste z opakowań zbiorczych do opakowań detalicznych używanych w dystrybucji aptecznej. Czasami w potocznej dyskusji nazywa się powyższe działanie „produkcją medycznej marihuany”. Jednak poprawne określenie w świetle prawa farmaceutycznego to wytwarzanie surowca farmaceutycznego z substancji czynnej pochodzącej z konopi innych niż włókniste. Proszę pamiętać, że jako firma farmaceutyczna jesteśmy zobowiązani przepisami prawa do używania precyzyjnego języka w odniesieniu do naszych działań i produktów.
-powiedział w rozmowie z WeedNews.pl Zbigniew Pisarski, założyciel oraz przewodniczący rady nadzorczej CanPoland S.A.
Dodatkowo, pomimo iż jest wielu chętnych to obecnie w Polsce nie można uprawiać konopi innych niż włókniste, dlatego substancja czynna do naszej wytwórni jest kontraktowana u zagranicznych plantatorów. Liczymy, że bez dalszej zwłoki polscy parlamentarzyści umożliwią uprawy krajowe z korzyścią dla rodzimych rolników i przedsiębiorców a przede wszystkim pacjentów.
-Dodał Zbigniew Pisarski
Wytwarzanie surowca medycznego, w tym przypadku medycznej marihuany, to proces obłożony wieloma reżimami. Cała infrastruktura to koszt idący w miliony nawet, gdy wytwarzanie jest „jedynie” przepakowaniem, muszą być zachowane wysokie standardy gwarantujące m.in. mikrobiologiczną czystość powietrza w pomieszczeniach gdzie odbywa się proces, który będzie w pełni zautomatyzowany.
Udało nam się również dowiedzieć, że cena produktów od CanPoland, gdy te trafią do aptek, nie będzie przewyższała ceny produktów już dostępnych na rynku.
CanPoland w swoich działaniach jest wspierany przez spółkę Pelion, będącą właścicielem sieci aptek „Dbam o Zdrowie”.
CanPoland, pierwszy polski producent medycznej marihuany ogłosił, że dziewiątego lutego o godzinie dziewiątej uruchomi kampanię crowdfundingu inwestycyjnego. Na alert inwestora zapisać się można na T U T A J.
Jeżeli jesteś ciekaw/a czym dokładnie zajmować się będzie pierwszy polski producent medycznej marihuany zachęcamy do posłuchania webinaru, który przygotowała spółka w celu rozwiania kilku wątpliwości pojawiających się w ostatnim czasie, znajdziecie go T U T A J.
NIe tylko wy czekacie na zmiane prawa
w Polsce bedzie wielu producentów marihuany medycznej
nie tylko jest canpoland !
z resztą oni nic nie produkują tylko kupują…. do produkcji to jeszcze daleka droga
najbardziej ciekawa jest maszyna do produkcji marihuany ! XD
musze jechac na targ i sobie taką kupie XD
Taka duza firma i nie stac ich na zakup nasion, ziemi i nawozu ?
ale amatorka !
Nie mozna nazywac kogos producentem kto nie produkuje tylko kupuje surowiec aby go przepakować!!!
Ale wg przepisów farmaceutycznych, ten proces przepakowania to jest wytwarzanie surowca farmaceutycznego, co zaznaczono w tekście.